در این مقاله قصد داریم معرفی دوره های میکروتیک را مورد بررسی قرار دهیم، همراه پروژه سایت باشید. شرکت میکروتیک به عنوان یکی از شرکت های تولید کننده تجهیزات مورد نیاز در  ISP ها و شبکه های وایرلس از سال 1995 شروع به کار نموده است. از مهمترین ویژگی های محصولات این شرکت طیف کاملی از امکانات مورد نیاز در یک شبکه در کنار قیمت بسیار مناسب می باشد و به دنبال استقبال زیاد کاربران سیستم‌عامل Mikrotik Router OS را به بازار ارائه داد.

معرفی دوره های میکروتیک

در واقع هدف از ایجاد سیستم عامل Mikrotik Router OS، رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود که برروی PC ها نصب می شود و ارائه ی امکانات بی نظیری از جمله روتینگ، فایروال، VPN، مانیتورینگ، Qos ،Hotspot ،Load Balancing و سرویس های کار آمد دیگری که در مدیریت شبکه ها است. یکی از عوامل پیشرفت این سیستم عامل پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.

معرفی دوره های میکروتیک

دوره های میکروتیک عبارتند از:

  • MTCNA : Mikrotik Certifed Network Associate
  • MTCWE : Mikrotik Certifed Wireless Engineer
  • MTCUME : Mikrotik Certifed User Management Engineer
  • MTCRE : Mikrotik Certifed Routing Engineer
  • MTCTCE : Mikrotik Certifed Traffice Control Engineer
  • MTCINE : Mikrotik Certifed Inter-Networking Engineer

 

MTCNA (یا MikroTik Certified Network Associate)

در این دوره آموزش میکروتیک MTCNA افراد با سرویس‌های مختلف و عملکرد آن‌ها به­ صورت اولیه و کلی آشنا خواهند شد همچنین چگونگی استفاده از سیستم‌عامل Router OS و نحوه پیاده‌سازی سرویس‌های موجود از مباحث این دوره است.

 


MTCWE (یا MikroTik Certified Wireless Engineer)

در این دوره آموزشی MTCWE افراد با مفاهیم و پیاده‌سازی شبکه‌های وایرلس با استفاده از تجهیزات میکروتیک آشنا می‌شوند و می‌توانند توپولوژی‌های مختلف وایرلس را نصب و راه‌اندازی و رفع اشکال کنند.


MTCUME (یا MikroTik Certified User Management Engineer)

در این دوره MTCUME افراد راه‌اندازی RADIUS و متمرکز کردن احراز هویت و مدیریت کاربران را به‌صورت جامع فرا می‌گیرند.


MTCRE (یا MikroTik Certified Routing Engineer)

در دوره MTCRE افراد با پیکربندی Routing Protocol های مختلف بر روی میکروتیک آشنا می‌شوند و بعد از اتمام دوره قادر خواهند بود از میکروتیک در شبکه‌های WAN گسترده استفاده کنند.


MTCTCE (یا MikroTik Certified Traffic Control Engineer)

در دوره MTCTCE آشنایی کلی و حرفه‌ایی با مباحث موجود در فایروال به‌صورت حرفه‌ای ، جریان بسته های داده، مدیریت فوق حرفه‌ای پهنای باند و سرویس‌ها متناسب با سرفصل های آموزشی موجود در این دوره هست.


MTCINE (یا MikroTik Certified Inter-networking Engineer)

در دوره MTCINE افراد با قرار دادن روتر میکروتیک در شبکه‌های گسترده آشنا می شوتد و پیکربندی BGP، MPLS را بر روی روتر میکروتیک فرامی‌گیرند.

برچسب : mikrotik