در این مقاله به معرفی انواع توزیع های لینوکس می پردازیم، پس همراه پروژه سایت باشید. لینوکس سیستم عاملی متن باز (Open Source) است که دارای توزیع های فراوانی است و بیشتر مورد علاقه توسعه دهندگان بوده و با استفاده از آن می توانند دنیای جدیدی را برای خود و دیگران در حوزه نرم افزار و سیستم عامل خلق کنند. لینوکس سیستم عاملی که از قدرت و تطبیق پذیری بالایی برخوردار است.

معرفی انواع توزیع های لینوکس

برخلاف باور عموم مردم، لینوکس سیستم عامل پیچیده، سخت و دشواری نیست و برای استفاده از آن نیاز به یک دانش خاص ندارید. سیستم عامل لینوکس از توزیع های متفاوت و مختلفی تشکیل شده است که با استفاده از اسناد و راهنمای آنلاین در دسترس می توانید از آن استفاده کنید. رایگان و منبع باز بودن لینوکس باعث شده است که توزیع های مختلفی از آن توسط افراد و شرکت های متفاوت تولید شود که هر یک از آنها استفاده متفاوت و دارای نقاط قوت و ضعف مختص بخود می باشند. در این مطلب ما قصد داریم تا در دسته بندی های متفاوت به بهترین توزیع های لینوکس بپردازیم.

بهترین توزیع های دسکتاپ

اگر شما از استفاده کنندگان رایانه های شخصی و یا همان رومیزی هستید و قصد دارید در سیستم عامل مورد استفاده خود تفاوت ایجاد کنید. در اینجا ما بهترین توزیع های دسکتاپ لینوکس را به شما معرفی می کنیم.

توزیع Ubuntu

یکی از بهترین و خلاقانه ترین توزیع های لینوکس اوبونتو Ubuntu می باشد. یک توزیع متعارف با امکانات زیاد و با ظاهری زیبا. طراحی اوبنتو ترکیبی از MacOs و Windows می باشد و به همین دلیل کاربران زیاد با آن احساس غریبگی نخواهند کرد. یکی از نقاط قوت اوبونتو سازگار بودن آن با بازه زیادی از نرم افزارها و سخت افزارها می باشد. برای این توزیع لینوکس تقریبا هر 6 ماه یکبار یک نسخه جدید منتشر می شود که براحتی می توانید آن را بروزرسانی کنید. اوبونتو یکی از نزدیکترین توزیع ها به لینوکس بوده و برای استفاده های خانگی و تجاری مناسب می باشد.

توزیع Mint

لینوکس Mint در واقع پایه از توزیع اوبونتو می باشد، این نسخه دسکتاپ لینوکسی ظاهری شبیه به محیط های قدیمی ویندوز مانند نسخه های ۷ و XP دارد. موضوعی که در اینجا وجود دارد این است که توزیع اوبونتو توسط Canonical حمایت و پشتیبانی می شود در صورتیکه توزیع Mint بصورت community بوده و توسط افراد مختلف توسعه و پشتیبانی می شود و همین مسئله باعث می شود تا این توزیع نسبت به توزیع های دیگر اطمینان کمتری بهمراه داشته باشد.

توزیع Fedora

اگر قصد دارید در لبه تیغ لینوکس باشید و به این سیستم عامل خیلی نزدیک باشید از توزیع فدورا استفاده کنید. یکپارچگی کامل و جامع با فناوری های جدید و خصوصیات خلاقانه ای که در هر توزیع خود بهمراه دارد آن را به یکی از توزیع های خوب لینوکس تبدیل کرده است. دوره پشتیبانی نسخه های فدورا کوتاه می باشد و تقریبا در هر شش ماه که یک نسخه جدید منتشر می شود نسخه قبلی از پشتیبانی خارج می گردد. آپگرید کردن به نسخه جدید زیاد سخت نبوده و زمان زیادی را از شما نمی گیرد چرا که نیازی نیست که همه چیز از ابتدا مجددا نصب شود.

بهترین توزیع های سرور

توزیع های لینوکس فقط به نسخه های دسکتاپ یا همان کامپیوتر های رومیزی و شخصی ختم نمی شود. بحث منبع باز بودن که در بالا مطرح شد باعث شده است که توزیع هایی از لینوکس برای سرورها نیز تولید شود. در اینجا به معرفی بهترین توزیع های لینوکس برای سرورهای شما می پردازیم.

توزیع Red Hat Enterprise

کمپانی Red Hat یکی از کمپانی هایی هست که اقدام به تولید توزیعی از لینوکس برای سرورها نموده است. این کمپانی در کنار نسخه Free خود نسخه های پولی نیز دارد که برای توسعه خدمات و سرویس  های مورد نیاز شرکت ها برای دیتاسنترهای خود نیز آن را ارئه می دهد. این توزیع از لینوکس نیز بطور مرتب بروزرسانی هایی دارد که شامل نسخه های جدید و همچنین بروزرسانی های امنیتی می شود. بعنوان مثال در آخرین نسخه خود کمپانی Red Hat اقدام به پشتیبانی از سرویس های ابری نمود.

توزیع SUSE Linux Enterprise

توزیع SUSE نیز همانند Red Hat یک توزیع منبع باز می باشد که مخصوصا برای هدف های تجاری و دیتاسنتری تولید شده است. یکپارچه سازی و انطباق بالا با سیستم ها از نقاط قوت این توزیع محسوب می شود. در این توزیع از لینوکس نرم افزارهایی در خصوص موارد ذخیره سازی و سرویس های ابری قرار داده شده است. توزیع SUSE نیز مانند Red Hat دارای قراردادهای پشتیبانی و توسعه خاص برای مشتریان خود می باشد.

توزیع Debian

این توزیع از لینوکس برخلاف دو نسخه ذکر شده بصورت جامعه ای اداره می شود و بهمین دلیل دارای انعطاف پذیری بالایی است. توزیع Debian قابلیت استفاده بعنوان یک Desktop OS را نیز دارا می باشد در حالیکه می تواند به عنوان یک سرور نیز ایفای نقش کند. از این توزیع می توانید در کسب و کارهای کوچک خود بخوبی استفاده کنید.

بهترین توزیع های امنیتی

لینوکس در کنار توزیع هایی که در بالا ذکر شد توزیع های امنیتی نیز دارد. این توزیع ها با ابزارهایی که بهمراه خود دارند هم مورد استفاده هکرها قرار می گیرند و هم می توان از آنها برای تست های امنیتی و تست های نفوذ استفاده کرد.

توزیع Kali

توزیع کالی یک ابزار فوق العاده می باشد. این توزیع شامل 200 ابزار امنیتی بوده که بوسیله آنها شما می توانید اقدام به تست های امنیتی و نفوذ نمایید. کلمات عبور را کرک کنید ، عملیات های Key-Logger انجام دهید و حتی شبکه های بی سیم را جستجو کنید. توزیع Kali یک ابزار فوق العاده برای هکرهای قانومند Ethical Hacker می باشد. هکر های کلاه مشکی که از خطرناکترین نوع هکرها می باشند از کالی برای حملات خود استفاده می کنند. توزیع کالی توسط تیم بک ترک ساخته شده است و برخلاف بک ترک که بر پایه اوبونتو بود کالی بر پایه دبیان می باشد. توزیع کالی یک توزیع کاملا رایگان بوده و برای همیشه رایگان باقی خواهد ماند.

در کنار کالی توزیع های امنیتی دیگری نیز به نام های Tails و Tens تولید شده اند. اما بطور کلی کالی در زمینه امنیت یک توزیع جامع و کامل بوده و شما می توانید از آن به عنوان یک ابزار قدرتمند تست نفوذ و هک استفاده کنید.

برچسب : Debian Linux