بیت کوین امروزه از ارز های پر طرفدار در سطح جهانی است. در این مقاله سایت تخصصی پروژه سایت سعی دارد تاریخچه و پیدایش بیت کوین را به شما عزیزان ارائه دهد . بیت کوین را میتوان به یک درخت تشبیه کرد ! با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با بیت کوین بیشتر آشنا کنیم .

بیت کوین در چه تاریخی به جهان معرفی شد ؟

هماطور که هر نهالی باید در فصل مناسبش در خاک قرار گیرد تا آماده رشد کردن و میوه‌دهی شود، بیت کوین نیز در زمان مناسبی باید به جهان معرفی می‌شد. ساتوشی ناکاموتو، همان نام مرموزی که از آن به عنوان خالق بیت کوین یاد می‌شود، منتظر فرصت مناسب ماند تا اینکه بحران مالی سال ۲۰۰۸ و بی‌اعتمادی به بانک‌ها آغاز شد. در این بخش اتفاقات سال ۲۰۰۸ را به ترتیب مرور می‌کنیم تا به زمان معرفی بیت کوین در اواخر ماه اکتبر برسیم.

ویژگی های بیت کوین :

بیت کوین شکل برتری از پول است که خالق آن با تعبیه برخی ویژگی‌های اساسی آن را نسبت به سایر پول‌های رایج امروزی و حتی دارایی‌هایی مانند طلا که در گذشته از آن‌ها به عنوان پول استفاده می‌شد، در جایگاه بالاتری قرار داده است. بیت کوین جعل ناپذیر است، قابل حمل است، تقسیم‌پذیر است، کمیاب است و مهمتر از همه غیرمتمرکز است. در این بخش با بررسی این ویژگی‌ها و با استفاده از نظریه تکامل داروین، نگاهی به نظام‌های پولی شکننده امروزی می‌اندازیم و درباره اینکه چرا بیت کوین می‌تواند جای پول‌های رایج امروزی را بگیرد، صحبت می‌کنیم.

بیت کوین ارزی که رقیب ندارد : 

بیت کوین یک گونه قدرتمند بود که شانس بقای آن بیش از بقیه به نظر می‌رسید. همچنین در فصلی به دنیا معرفی شد که بی‌اعتمادی موجب آمادگی مردم برای پذیرش شکل جدیدی از پول شده بود؛ اما چه نوآوری‌های بسیاری که بدون حمایت گروه خاصی از مردم در همان ابتدا از بین رفتند و فرصت رشد نیافتند. بیت کوین نیز به گروه ویژه‌ای از افراد نیاز داشت تا در ابتدای پیدایش خود که نوزادی بیش نبود، بقای خود را تضمین کند. در این بخش با سایفرپانک‌ها که از دهه‌ها قبل در آرزوی یک پول ناشناس اینترنتی به سر می‌بردند و با معرفی بیت کوین، امیدهای از دست رفته در دلشان دوباره زنده شد، آشنا می‌شویم.

هر درخت تنومندی برای سلامت و ادامه رشد خود به باغبانی نیاز دارد. بیت کوین باغبانان (توسعه‌دهندگان) بسیاری را تاکنون به خود جذب کرده اما در همان ابتدای کار تعداد این باغبانان انگشت شمار بود. باغبان اصلی که همان ساتوشی ناکاموتو بود، در ابتدای کار پروژه را به جایگاه مناسبی ارتقا داد و سپس از صحنه خارج شد تا توسعه‌دهندگان دیگر با در دست گرفتن پروژه، ادامه حیات آن را تضمین کنند. در آخرین بخش از درخت بیت کوین به توسعه آن در مراحل اولیه پرداخته و ضمن معرفی روشی برای قهرمانان داستانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، خواننده با ریشه‌های تحکیم یافته بیت کوین در جان و تنش داستان را به پایان می‌رساند.

آشنایی با تاریخچه پیدایش بیت کوین

معرفی بیت کوین : 

داستان ایجاد بیت کوین در اصل چیزی شبیه به کاشتن یک درخت است. بیت کوین فقط کدی نیست که ساتوشی نوشته باشد، بلکه مواردی مانند فصل (زمان‌بندی)، خاک (توزیع) و باغبانی (جامعه) را هم دربرمی‌گیرد که همگی برای موفقیت آن ضروری بوده‌اند. بیت کوین باید برای قوی‌تر شدن رشد می‌کرد. باید با وجود خشک‌سالی‌ها، طوفان‌ها و شکارچیان زنده می‌ماند. ریشه‌های عمیق آن می‌بایست تاب تحملِ تبدیل‌شدن به ارز جدید قابل‌ ذخیره در جهان را می‌داشتند. 

آغاز رشد:

ساتوشی ناکاموتو بر این باور بود که بیت کوین باید به تدریج رشد کند تا ریشه‌هایش محکم شوند:

این پروژه باید به‌ تدریج رشد کند تا نرم‌افزار آن بتواند در این مسیر قوی‌تر شود

  • ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی تصمیم گرفت ناشناس بماند و ناشناس بودن کاملاً با خلق‌وخوی سایفرپانک‌ها همخوانی دارد. افراد می‌توانند امیدها و آرزوهای فردی ناشناس را هر طور که مناسب‌تر است در ذهنشان روایت کنند. به همین دلیل است که کتاب اغلب بهتر از فیلم است. ناشناس بودن ساتوشی جزء مهمی از داستان بنیان‌گذار بیت کوین به شمار می‌رفت. اگر مردم ساتوشی را می‌شناختند، او را پرستش می‌کردند و این برای یک پروژه منبع باز با هدف تمرکززدایی خطرناک است. داوطلبان باید فقط به واقعیت عینی کدها متکی باشند نه بر شایستگی‌های رهبر پروژه.

پول چیست؟

اگر بخواهیم پول را به ساده‌ترین شکل ممکن تعریف کنیم، باید بگوییم «پول وسیله‌ای برای انتقال ارزش است». اما پول فقط تکه کاغذی که در کیف‌پولتان دارید یا اعدادی که در حساب بانکیتان وجود دارد نیست. پول نشان‌دهنده چیزی بسیار فراتر از این تعریفِ بنیادین است:

  1. پول شکل اولیه حافظه یا محلی برای ثبت سوابق است. پول نوعی حافظه جمعی است که قابلیت تخصیص ثروت را دارد.
  2. پول نشان‌دهنده کاری است که برای دستیابی به کالاها و خدمات باید انجام شود، بنابراین می‌تواند آن را ذخیره انرژی هم دانست.
  3. پول در واقع اصلی‌ترین ابزار اطلاعات در دنیای اقتصاد است. پول به‌عنوان ابزار مبادله، ذخیره ارزش و واحد حساب، مجرای اصلی اطلاعات درباره شرایط بازارهاست.

کاربردهای اصلی پول شامل ذخیره ارزش (SoV)، ابزار معامله (MoE) و واحد حساب (UoA) هستند. این‌طور نیست که همه پول‌ها در آغاز پیدایش، هر سه ویژگی فوق را داشته باشند؛ هر یک از گونه‌های جدید پول مسیر تکاملی متمایزی را دنبال می‌کنند که بعداً به آن خواهیم پرداخت. اما ابتدا بیایید با جدیدترین گونه پول یعنی بیت کوین شروع کنیم و آن را خوب بشناسیم.

بیت کوین شکلی نوین از زندگی و گونه‌ای جدید از پول است که ارز دیجیتال نامیده می‌شود. از همه مهم‌تر، بیت کوین «پول سالم» است. معادل لاتین این عبارت در علم آرایه‌شناسی به‌صورت سانوم پکونیام «sanum pecuniam» است. پول سالم به‌عنوان پولی تعریف می‌شود که قدرت خرید آن را بازارها تعیین می‌کنند و وابسته به هیچ حکومت و احزاب سیاسی نیست. اینها همان ویژگی‌های ضروری برای آزادی فردی هستند.

کد آغازین بیت کوین درون یک ساختار زنده نوشته می‌شود. ساتوشی معماری دی‌ان‌ای یا کد ژنتیکی بیت کوین را با دقت انجام داد تا بهترین پول سالمی باشد که تا کنون ایجاد شده است. کد ژنتیکی بیت کوین درست مانند دستورالعمل‌هایی است که برای ایجاد انگیزه و هماهنگ‌سازی عملکرد سلولی آن نوشته شده باشند.

در کد ژنتیکی بیت کوین:

۱- ساتوشی باید راهی پیدا می‌کرد که بیت کوین بتواند از ایده به عمل تبدیل شود، بنابراین ذخیره‌ای ثابت (۲۱ میلیون بیت کوین) را در دی‌ان‌ای آن کدگذاری کرد. افزایش در قیمت بیت کوین به‌شکل اجتناب‌ناپذیری به افزایش شرکت‌کنندگان (کاربران)، امنیت (ماینینگ) و توسعه‌دهندگان می‌انجامد. به‌این‌ترتیب یک حلقه بازخورد ایجاد می‌شود که خودش را تقویت می‌کند.

۲- عمل استخراج و اثبات کار در بیت کوین به‌منزله متابولیسم و سازوکار دفاعی آن هستند. بیت کوین با مصرف انرژی از یک سو سکه‌های جدید را تولید می‌کند و از سوی دیگر با ساخت دیوارهای دیجیتال از شبکه محافظت به‌عمل‌می‌آورد. اثبات کار به پادشکنندگی بیت کوین ختم می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر، هر چه بیت کوین بیشتر رشد می‌کند، در برابر حمله مقاوم‌تر می‌شود.

۳- هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید بیت کوین ایجاد می‌شود. این امر به کد ژنتیکی سلول‌های بیت کوین امکان می‌دهد تا با وجود فاصله زیادی که با هم دارند، به‌شکلی کارامد و هماهنگ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. چیزی که میزان سوخت‌وساز (نرخ متابولیک) آن را تنظیم می‌کند، ساعت داخلی آن است.

سایفرپانک‌ها:

ساتوشی در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، وایت پیپر بیت کوین را به فهرست ایمیل افرادی فرستاد که در حوزه رمزنگاری کار می‌کردند و این انتخاب کاملا به‌ جا بود. این گروه همان افرادی بودند که ساتوشی باید روی مشارکت و بازخورد آن‌ها حساب می‌کرد. بیشتر اعضای این فهرست را سایفرپانک‌ها تشکیل می‌دادند که طرفداران فعال استفاده از رمزنگاری بودند و آن را راهی به سوی تغییر اجتماعی و سیاسی می‌دانستند.

اعضای اصلی این گروه اریک هیوز، تیم می و جان گیلمور بودند. ابتدا جلساتشان را به‌صورت خصوصی در خلیج سانفراسیسکو برگزار می‌کردند، اما مدتی بعد تصمیم گرفتند از طریق فهرست ایمیل رمزنگاری این گروه را گسترش دهند تا بتوانند سایفرپانک‌های دیگر را در سراسر دنیا پیدا کنند.

این فهرست ایمیل مکانی برای تبادل آزادانه ایده‌ها بود که در آن از روش‌های رمزگذاری مانند PGP استفاده می‌کردند تا اطمینان حاصل کنند که همه چیز محرمانه خواهد ماند. ایده‌های اصلی پشت این حرکت، در بیانیه‌ای که اریک هیوز آن را در سال ۱۹۹۳ نوشته است موجود است. اصل مهمی که بنیان این بیانیه را تشکیل می‌دهد اهمیت حفظ حریم خصوصی و قطعیت (finality) تراکنش‌هاست.

بخشی از قوانین یک سایفرپانک :

«لازمه حفظ حریم خصوصی در یک جامعه آزاد، وجود سیستم‌های ناشناس برای انجام تراکنش است. تا به امروز، چنین سیستمی را فقط در پول نقد دیده‌ایم. پول نقد نسخه اولیه این سیستم به شمار می‌رود.»

ما سیستمی را می‌خواهیم که به ما اطمینان دهد هیچ‌کس نمی‌تواند از اطلاعاتی که در سوابق تراکنش‌های ما موجود است علیه خودمان استفاده کند. برای مثال، اطلاعاتی از خرید چیزی که نشان دهد فلان شخص ثروتمند است، خرید چیزی که فرد بابت آن احساس شرم کند یا حتی به دام هرزنامه‌ها و اذیت و آزار بیفتد موجود نباشد. ما دوست نداریم خریدهایمان ما را به خطر بیندازند.

می‌خواهیم مرحله پایانی خرید به‌شکلی باشد که نگران اتفاقات احتمالی بعد از آن نباشیم. در دنیای پرداخت‌ها، این خواسته ارتباط نزدیکی با مفهوم قطعیت دارد. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که در انتهای تراکنش، پرداخت صورت گرفته است، بدهی پاک شده است و وجوه در جای امنی قرار دارند. اما پیشرفت‌های اخیر فقط امکان بیشتری را برای دولت یا شرکت‌های قدرتمند فراهم کرده‌اند تا هر بار پولی را از دست می‌دهند آن را از طریق منابع مالی قانونی مانند مالیات، اعمال هزینه‌های بیشتر و نظایر آنها از مردم جبران کنند.

ما امیدواریم که قوانین موجود در برابر این مشکلات از ما محافظت کنند. با این‌ حال اگر مجبور نباشیم به طرف‌های سوم یا بداندیشان قدرتمندی که می‌توانند تراکنش‌ها را صرفاً به دلیل توانایی‌هایی که دارند برگشت بدهند اعتماد کنیم، می‌توانیم مخاطرات اخلاقی (کژ منشی) را از بین ببریم.

این همان چیزی است که سایفرپانک‌ها از طریق رمزنگاری برای آن مبارزه می‌کردند. آنها افرادی مخالف دولت یا قدرت‌های متمرکز بودند که زمینه را برای ظهور افرادی نظیر ساتوشی فراهم کردند.

کلام آخر: ریشه‌های بیت کوین دیگر محکم شده‌اند

ساتوشی کد ژنتیکی فوق‌العاده‌ای را طراحی کرد که برای گونه جدیدی از پول یعنی بیت کوین ضروری بود. سپس منتظر لحظه مناسب ماند تا بذر این گونه جدید را بکارد که با بحران مالی سال ۲۰۰۸ مصادف شد. در آن هنگام، وایت پیپر را فقط برای گروهی که می‌دانست به آن اهمیت می‌دهند و از آن مراقبت می‌کنند منتشر کرد. این گروه سایفرپانک‌ها بودند. در نهایت بیت کوین را تا مرحله‌ای رساند که دیگر به او نیاز نداشت.

سال‌ها قبل و بعد از بیت کوین بسیاری از سیستم‌های پول نقد دیجیتال آمدند و رفتند. بیشتر آنها فقط وایت پیپر بودند، برخی کدها را نوشتند و توسعه دادند، برخی دیگر حتی تا مرحله تشکیل جامعه پیش رفتند، اما تکرار موفقیت کاشتن بیت کوین بی‌نهایت دشوار خواهد بود.